اخبار و مقالات
 

 
راه‌اندازی میادین نفتی و گازی دیجیتال با مشارکت چین
 

راه‌اندازی میادین نفتی و گازی دیجیتال با مشارکت چین

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران بر اهتمام این شرکت به حل چالش‌ها با استفاده از فناوری‌های دیجیتال و هوشمند‌سازی میادین تاکید کرد و گفت: با استفاده از این فناوری‌ها ارزش افزوده چشمگیری ایجاد می شود.
پنجشنبه، 16 آذر 1402 | Article Rating

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سیدمهدیا مطهری با اشاره به نشست انتقال تجربه و دانش شرکت‌های چینی در زمینه طراحی، پیاده‌سازی و راه اندازی میدان‌های نفتی و گازی دیجیتال که هفته گذشته برگزار شد، گفت: از شرکت‌های تابعه درخواست شده است چالش‌های مرتبط با اکتشاف، حفاری، توسعه و تولید که با استفاده از این فناوری ها قابلیت مرتفع شدن دارند را شناسایی کنند.

وی با بیان اینکه استفاده از این فناوری‌ها، ارزش افزوده چشمگیری به همراه دارد، تصریح کرد: امیدواریم نشست مشترک با شرکت‌های چینی سرآغازی باشد برای تغییرات بزرگ که قرار است در حوزه تحول دیجیتال و میدان‌های نفتی و گازی هوشمند در مجموعه نفت رقم بخورد که البته در این مسیر نیازمند همکاری شرکت های تابعه، متخصصان این حوزه و همچنین خبرگان دانشگاهی هستیم.

مطهری تاکید کرد: کاهش هزینه‌ها، مدیریت دارایی، بهبود تصمیم گیری، بهبود کارایی، مدیریت ریسک و به حداکثر رساندن تولید از ذخایر نفت و گاز را می‌توان از مزایای دیجیتال شدن میدان های نفتی و گازی برشمرد.

بر اساس این گزارش، تفاهم‌نامه تأسیس مرکز راهبردی هوش مصنوعی و میدان‌های نفت و گاز دیجیتال، شامگاه سه‌شنبه؛ 23 آبان‌ماه با حضور روح‌الله دهقانی فیروزآبادی؛ معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری و محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امضا شد.

گفتنی است، محسن خجسته‌مهر؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز چندی پیش بر ضرورت ایجاد میدان‌های نفت و گاز دیجیتال تاکید کرده و گفته بود: در پرتو تحول دیجیتال و هوشمندسازی، مرکز راهبری هوش مصنوعی و میادین هیدروکربوری دیجیتال را ایجاد خواهیم کرد. در این مسیر باید 15 میدان نفت و گاز دیجیتال را عملیاتی کنیم که هزینه‌های سرمایه‌ای و عملیاتی را کاهش خواهد داد و نظارت لحظه‌ای در همه مراحل را برای پایداری تولید نفت و گاز و بررسی مشکلات عملیاتی به شکل هوشمند امکان‌پذیر می‌کند.

به گفته وی در این مسیر سه اقدام مهم باید انجام شود، نخستین اقدام این است که کارگروه‌های میادین نفتی و گازی دیجیتال در سطح شرکت‌های تابعه که تولید نفت و گاز را به‌عهده دارند ایجاد شود و با حضور متخصصان شرکت ملی نفت، متخصصین حوزه فناوری اطلاعات و نخبگان دانشگاهی مدیریت هوشمند تقاضا انجام شود.

اقدام دوم با راهبری و مسئولیت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری انجام می‌شود، به‌طوری که پیمانکاران عمومی فناورانه بزرگ تشکیل شوند که می توانند کنسرسیوم‌های بزرگ برای طراحی و پیاده سازی سامانه های دیجیتال ایجاد کنند. گام سوم ایجاد نهاد تنظیم‌گری، آزمایشگاه‌های مرجع و تولید استانداردهای لازم است تا تجهیزاتی که ساخته می‌شود کاربری مناسب داشته باشد.

انتهای پیام/

تصاویر
  • راه‌اندازی میادین نفتی و گازی دیجیتال با مشارکت چین
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

Empty
Click + to add content
ارتباط با ما

شماره تماس مستقیم

021-86096690

پست الکترونیک:

info@oilepf.com

آدرس:

تهران، خیابان کارگر شمالی، رو به روی کوچه نهم، دانشکده فنی تهران، انستیتو مهندسی نفت، طبقه 6


انجمن شرکت های اکتشاف و تولید

انجمنی حرفه‌ای و غیردولتی است که چارچوب همکاری و تعامل میان شرکت‌های عضو را برای توسعه صنعت اکتشاف و تولیددر راستای انجام وظایف حرفه‌ای اعضاء به منظور اعتلاء صنعت نفت ایران توجه به ايفای نقش مسئوليتهای اجتماعی، حراست از محیط‌زیست و سرمایه‌های ملی و صیانت از منافع ملی مطابق با ماموریت‌های مندرج در اساسنامه فراهم می‌نماید.

شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی از طریق لینک زیر دنبال کنید و از نظرات خود بهرمند سازید :

کلیه حقوق قانونی وبسایت متعلق به انجمن شرکتهای اکتشاف و تولید  است